2020 – listopad

Mimo coraz dłuższych nocy i pochmurnej aury staraliśmy się wesoło spędzić kolejny jesienny miesiąc.  Listopad rozpoczęliśmy od tygodnia bajek i baśni. W klasach pierwszych rozpoczęliśmy miesiąc od poznania różnic między bajką i baśnią. Przeglądając świetlicową biblioteczkę dzieliliśmy książki na te dwa gatunki literackie. Opowiadaliśmy o swoich ulubionych książkach, a następnie tworzyliśmy ich okładki. W temacie bajek nie skupialiśmy się wyłącznie na literaturze. Odwiedziliśmy Disneyland, czyli park stworzony przez najważniejszego twórcę bajek animowanych Walta Disneya. Poznaliśmy jego życie, pogoń za marzeniami, a także nagrodzony Oskarami film „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” będący pierwszym pełnometrażowym filmem ze studia Disneya. Zdobyte informacje utrwalaliśmy wykorzystując nowoczesne metody aktywizujące.

W klasach starszych tydzień ten rozpoczęliśmy od poznania najbardziej ikonicznych księżniczek znanych z baśni i bajek. Przedstawialiśmy swój ulubione żeńskie postaci, sprawdzaliśmy posiadaną wiedzę przez quizy, karty pracy i gry aktywizujące. Na koniec stworzyliśmy pracę plastyczną wykorzystując technikę cieniowania suchymi pastelami. W kolejnych dniach dzieliliśmy się swoimi ulubieńcami w zakresie baśni, przedstawiliśmy mniej znane historie pozostałym kolegom i koleżankom. W ramach aktywności sportowej przygotowywaliśmy układy taneczne do piosenek z bajek Disneya, w ramach Poczytajek Świetlicowych wychowawcy świetlicy czytali ulubione baśnie z ich dzieciństwa, a cały tydzień zakończyliśmy seansem filmu „Zaplątani” i dyskusją na temat różnic między współczesnym obrazem baśni, a ich klasycznym przedstawieniem.

Ze względu na zmiany organizacyjne w pracy szkoły, działalność świetlicy została ograniczona do jednej Sali, w której spotykali się uczniowie objęci pomocą opiekuńczo-wychowawczą w czasie nauczania zdalnego.

Kolejny tydzień listopada spędziliśmy na poznawaniu małej i dużej ojczyzny. Nawiązując do Narodowego Święta Niepodległości poznawaliśmy lepiej Polskę, przypominaliśmy sobie polskie symbole narodowe oraz przyglądaliśmy się poszczególnym regionom naszego kraju. W ramach omawiania małej ojczyzny dzieliliśmy się wiedzą o Poznaniu, sprawdzaliśmy posiadane informacje w quizach oraz grach interaktywnych.

16 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. W związku z tym skupiliśmy się na wskazywaniu różnic między nami i omawianiu właściwego podejścia do odmiennych poglądów czy różnego wyglądu. W tym samym tygodniu celebrowaliśmy inne ważne święto, mianowicie Dzień Ochrony Praw Dziecka. Oglądaliśmy materiały odnoszące się do posiadanych przez dzieci praw oraz sposobu na ich respektowanie.

W ostatnim tygodniu miesiąca opowiadaliśmy o polskich tradycjach ludowych. Skupiliśmy się przede wszystkim na Andrzejkach, których świętowanie kończy miesiąc listopad w świetlicy. Sprawdzaliśmy swoją przyszłość na znanych i popularnych wróżbach oraz próbowaliśmy sami stworzyć własne wróżby. Rozpoczęliśmy też dyskusje o znaczeniu kultywowania tradycji oraz podejściu do nich w czasach współczesnych. Oprócz tematów ludowych, skupiliśmy się tez innym istotnym dla dzieci święcie, mianowicie obchodzonym 25 listopada Światowym Dniu Pluszowego Misia. Tworzyliśmy prace plastyczne związane z naszym wyobrażeniem idealnej maskotki, czytaliśmy opowiadania z cyklu „Przygody Pluszowych Misiów” oraz wyobrażaliśmy sobie misie z różnych stron świata nadając im cechy charakterystyczne dla kultur innych krajów.

Wyszukaj

tekst alternatywny

Zakątek SK Caritas

tekst alternatywny

e-Świetlica

tekst alternatywny

e-WF

tekst alternatywny

Szkoła uczestniczy w programie:

Skip to content