klasy I

Kwiecień rozpoczęliśmy od tematu świątecznego. Omówiliśmy tradycje związane z obchodzeniem Wielkanocy w różnych krajach oraz podzieliliśmy się tym, jak wyglądają przygotowania do świąt w naszych domach. W tym czasie powstało wiele prac plastycznych związanych z tradycjami, przedstawiające symbole świąteczne- kolorowe pisanki, wesołe zające wyskakujące z kapelusza, barwne koszyki pełne jedzenia, bazie, baranki, kurczaki z rolek po papierze toaletowym i wiele innych. Powstał wielkoformatowy plakat świąteczny przy kolorowaniu którego pracowało jednocześnie wiele uczniów.

Zwróciliśmy też uwagę na najbardziej charakterystyczny element wielkanocnej kuchni, czyli JAJKO. Opracowaliśmy siatkę skojarzeń ze zwierzętami lokalizowanymi na farmie oraz produktami spożywczymi, które otrzymujemy na gospodarstwie. Sprawdziliśmy naszą wiedzę w multimedialnym quizie, stworzyliśmy prostą pracę plastyczną prezentującą zwierzęta gospodarcze w najbardziej sprzyjających warunkach, a następnie przeszliśmy do centrum naszego zainteresowania, czyli jajek. Poznaliśmy ich budowę, omówiliśmy schemat przedstawiający proces rozwoju kurcząt wewnątrz jaja, a na koniec sprawdziliśmy jajko jako narzędzie w eksperymentach fizycznych i chemicznych. Nie obyło się bez wybuchów, dziwnych zapachów i masy dobrej zabawy.

W drugim tygodniu nasza świetlica nabrała kolorów a puste przestrzenie wypełnione zostały dekoracyjnymi eksponatami. Wiosenny nastrój udzielił się wszystkim, obserwowaliśmy zmiany w przyrodzie, malowaliśmy plakaty przedstawiające wiosenne motywy, stworzyliśmy przestrzenne, papierowe doniczki z kwiatami. Wykonaliśmy przestrzenne chmurki z papieru, obrazujące powiedzenie „Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata.”

Uczestniczyliśmy w quizie i zabawach związanych z bajkami z całego świata, omawiając ulubionych bohaterów oraz tworząc ich podobizny różnymi metodami wyrazu plastycznego.

W ramach projektu Uniwersytet Dzieci zrealizowaliśmy cykl trzech tematów związanych z energią odnawialną i dbałością o nasza planetę.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi oglądaliśmy film edukacyjny oraz prezentację związane z ochroną i dbałością o naszą planetę. Uczniowie pokolorowali plakaty wielkoformatowe związane z ekologią. Powstały liczne prace plastyczne wykonane różnymi technikami- biedronki z origami, papierowe ptaki.

W ostatnim tygodniu rozmawialiśmy na temat zbliżających się świąt majowych. Poruszyliśmy tematy związane z symbolami narodowymi oraz zagłębiliśmy się w temat Konstytucji 3 maja. Obejrzeliśmy filmy edukacyjne poruszające tematy związane historią Polski.