klasy I

W październiku w naszej świetlicy był wyczuwalny jesienny klimat. Na początku miesiąca podczas zajęciach ruchowych na świeżym powietrzu obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie. Odkryliśmy dlaczego liście zmieniają jesienią kolor oraz odpadają od gałęzi. Poznaliśmy zwierzęta żyjące w lesie, doskonaliliśmy sztukę origami poprzez wykonanie pracy plastycznej „W lesie”, w której motywem przewodnim był lisek z origami. Świetlicowe dekoracje zmieniły kolory na jesienne, tak jak zmienia się przyroda w październiku. W kolejnych dniach uczyliśmy się o ochronie praw zwierząt, odbyła się projekcja filmowa pt. „Sekretne życie zwierzaków domowych” oraz fragment słuchowiska pt. „Był sobie pies”.  Uczniowie wykonali pracę plastyczną zatytułowaną „Mój wymarzony pupil”.  Rozpoczęty został także projekt świetlicowy „W świecie nowych słów” – na podstawie bajki „Czerwony Kapturek” dzieci poznały znaczenie słowa „zaufanie”. Pod koniec tygodnia rozwijaliśmy zamiłowanie do sportu i aktywności fizycznej poprzez gry i zabawy ruchowe na boisku szkolnym. 8 października obchodziliśmy Dzień Ośmiornicy. Przenieśliśmy się do podwodnego świata i poznali wiele ciekawostek odnośnie ośmiornicy, rozwiązywali zagadki zawiązane z morskim światem oraz przy pomocy farb wykonali ośmiornice z rolek od papieru.

Kolejny tydzień był równie intensywny co poprzedni. Zostały przeprowadzone zajęcia związane z „Dniem Edukacji Narodowej”, rozmawialiśmy o zawodzie nauczyciela a następnie uczniowie mieli za zadanie narysować portrety swoich wychowawców.

12 październik to Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym dniu dzieci nauczyły się w sposób bezpieczny i odpowiedzialny korzystać z nowoczesnych technologii. Rozmawialiśmy dużo na temat korzyści i zagrożeń związanych z internetem, komputerem i telefonem komórkowym.   Wychowankowie obejrzeli bajki edukacyjne z serii „Owce w sieci”, bawili się w zabawę ruchową „Zły wilk” a następnie wykonały pracę plastyczną pt. „Bezpieczny komputer” . Pod koniec zajęć przypomnieliśmy sobie czego nauczyliśmy się podczas zajęć i co zrobimy jak się nam takie sytuacje przydarzą.

W kolejnych dniach przygotowywaliśmy się do Święta Edukacji Narodowej. Uczniowie dowiedzieli się jak wyglądała szkoła kiedyś a jak wygląda dziś. Wykonali piękne portrety pt. „Narysuj swojego ulubionego nauczyciela”.

W ostatnim dniu tygodnia obchodziliśmy Światowy Dzień Warzyw i Owoców, w związku z tym w naszej świetlicy były prowadzone zajęcia prozdrowotne w duchu rywalizacji. Nasi wychowankowie zostali podzieleni na drużyny. Ich zadaniem było : stworzenie logo restauracji serwujących zdrowe jedzenie, stworzenie menu, przygotowanie zdrowego posiłku z plastikowych warzyw i owoców, które w naszej świetlicy przeznaczone są do zabawy oraz wybranie pośród emblematów zdrowego i niezdrowego jedzenia rzeczy, które są prozdrowotne dla człowieka i stworzenie plakatu. Konkurencje odbywały się na czas a dzieci oceniane były za zaangażowanie, estetykę, współpracę i zachowanie. Każda z drużyn po zakończeniu konkursu otrzymała prezent za zajęcie odpowiednich miejsc.

W kolejnych dniach tematem przewodnim w naszej świetlicy były emocje. Dzieci szlifowały rozpoznawanie emocji oraz rozmowy o tym co czują. Podzieliły emocję na przyjemne i nieprzyjemnie, bawiły się w kalambury, w których zadaniem było pokazanie emocji – pozostałe dzieci odgadywały o jaką emocję chodzi. Zabawa trwała tak długo, aż każde chętne dziecko wyszło na środek i pokazało emocje, którą wylosowało za pomocą „kostki emocji”. Następnie dzieci odgadywały emocje po odgłosach oraz w ramach zajęć plastycznych stworzyły siebie jako superbohatera z super mocami – chodziło o realne cechy osoby, dzięki którym świat staje się lepszy jak np. dbanie o innych, uprzejmość, szacunek itp.
W czwartek w ramach projekcji filmowych w świetlicy dzieci obejrzały bajkę pt. „Sekrety oceanu”, następnie namalowały piękne obrazy farbami związane z filmem. Kolejnego dnia dzieci rozmawiały o emocjach, jakie pojawiły się w filmie oraz jakie emocje bajka wywołała w nich samych. Następnie dzieci za pomocą kostki losowały zadanie do wykonania, do wyboru były: pracę plastyczne: „Emocje w moim sercu”, Puzzle – ułóż sklej „W głowie się nie mieści – ile jest emocji”, Kodowanie „Uśmiechnięte dziecko”, „Narysuj swój nastrój”, „Namaluj farbami jak według Ciebie wygląda szczęście” oraz każdy uczeń stworzył swoją własną książkę w której namalowani lub opisali kiedy przeżywali jakąś emocję – złość, smutek, strach, szczęście lub odrazę.

W ostatnim tygodniu  miesiąca powtórzyliśmy sobie wiadomości dotyczące najnowszej piramidy żywienia oraz aktualnych zaleceń WHO zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach dramowych związanych ze zdrowym odżywianiem. Każdy uczeń mógł wykorzystać swój potencjał oraz posiadane wcześniej informacje.

W ramach projektu filozoficzno-etycznego trenowaliśmy umiejętności argumentowania oraz małą motorykę. Zrobiliśmy dekoracje metodą origami, staraliśmy się pobudzać własną kreatywność. Wymieniliśmy się spostrzeżeniami dotyczącymi zmian w przyrodzie. Kontynuowaliśmy czytanie nowoczesnej literatury dziecięcej a także przypomnieliśmy sobie  baśń ludową ,,Żabi król”. Wspólnie wykonaliśmy fantazyjne żabki.

Mieliśmy rozmaite zabawy ruchowe z torami przeszkód także na świeżym powietrzu. Ponadto dzieci poznały grę ,,Dwa ognie” co dało każdemu wiele radości i satysfakcji. Często wykorzystywaliśmy farby tworząc rozmaite plakaty, którymi upiększaliśmy salę. Popołudnia często urozmaicaliśmy sobie miło czas grami słownymi.

W ramach projektu ,,W świecie nowych słów” zapoznaliśmy dzieci z pojęcie przemijania. Uczniowie poznali książkę ,,Jesień liścia Jasia”, jest to opowieść o życiu i przemijaniu także dla małych dzieci.

Wyszukaj

tekst alternatywny

Zakątek SK Caritas

tekst alternatywny

e-Świetlica

tekst alternatywny

e-WF

tekst alternatywny

Szkoła uczestniczy w programie:

Skip to content