klasy I

Pierwszy tydzień listopada rozpoczęliśmy w wyjątkowych nastrojach. Uczniowie przenosili się do magicznego świata bajek. W pierwszych dniach wykonali przepiękny, duży zamek z kartonów oraz poznali różnicę między bajką a baśnią. Wspólnie czytaliśmy bajkę pt. „Dzikie łabędzie”. Rozmawialiśmy na temat znanych i lubianych bajek. Dzieci uczestniczyły w quizie, w którym rozpoznawały bajki po fragmencie piosenki. Zdobywcy największej ilości prawidłowych odpowiedzi otrzymali upominki.

Dzieci obejrzały film przyrodniczy o sowach (relacje z wrocławskiego zoo). Poznały życie, zwyczaje oraz rozmaite ciekawostki z życia ptaków. Dzieci chętnie wykonały sowy z przygotowanych szablonów, tektury, papieru kolorowego.

W dniu 5.11 świętowaliśmy Dzień Postaci z Bajek, z okazji tego święta nasza świetlica otrzymała wiadomość: „ Do Szkoły Podstawowej nr 1 dzwoniła Królowa Bajek, że zła czarownica Bambaryca w swojej złośliwości wtargnęła w nocy do Królestwa Bajek i poprzekładała strony w książkach. Teraz postaci z bajek są zagubione i proszą o pomoc dzieci, bo źle im w nie swoich bajkach. Czarownica zostawiła telegram i treści zadań do wykonania:

Kochane Dzieci, stop
Postacie z bajek zagubione stop
Jeśli chcecie, aby były szczęśliwe, stop
zadania trzeba rozwiązać zadania stop
Książki szanować, stop
Bawić się, stop

Podpisano: Czarownica Bambaryca”

Uczniowie musieli odnajdywać listy – pochowane w całej szkole, w których były zadania do wykonania: „Rozpoznaj co to za bajka po przedmiocie”, „Cienie postaci z bajek”, „Taniec w rytmie Disney”, „Karaoke” „Co to za bajka – cytat” itd., za każde zadanie otrzymywali kolejne podpowiedzi, gdzie mają szukać dalej. Na samym końcu okazało się, że w ramach podziękowań za odnalezienie postaci z bajek, na dzieci czekała skrzynia skarbów a w niej upominki i odznaki. Radości było mnóstwo. Następnie został zorganizowany „Balik baśniowy”, na którym dzieci tańczyły do piosnek znanych i lubianych z bajek, odbyły się konkurencje takie jak np. „Gorące krzesła”, „Taniec w parach na kartce papieru”, oraz zabawa w „Zatrute jabłko”- jest to zabawa rozwijająca szybkość i refleks. Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel puszcza w obieg „zatrute jabłko”. Dzieci muszą je sobie podawać z rąk do rąk podczas trwania muzyki. Na przerwę w muzyce dziecko, które zostanie z jabłkiem „zapada w sen”- odpada z gry i zasiada do stoliczka, na którym czeka na nie zadanie do wykonania: „Narysuj swoją ulubioną postać z bajki”. Prace uczniów cudownie ozdobiły gazetkę świetlicy.

W ramach projektu pt. „W świecie nowych słów” opracowaliśmy pojęcie „Bohater”. Na podstawie ulubionych postaci z bajek stworzyliśmy kukiełki. W związku z realizacją „Świetlicowej Agencji Kosmicznej” poznaliśmy charakterystykę planet Układu Słonecznego oraz tworzyliśmy „bazy kosmiczne” z ławek, kocy i innych materiałów. W gotowych bazach realizowaliśmy misje kosmiczne związane z warunkami atmosferycznymi na poszczególnych planetach.

 

Drugi tydzień listopada miał niecodzienny charakter, dlatego, że przygotowywaliśmy się do świętowania Narodowego Święta Niepodległości. Rozmawialiśmy z uczniami o symbolach narodowych Polski oraz czym jest niepodległość. Budząc zainteresowania dzieci wydarzeniami ogólnopaństwowymi a także rozwijając poczucie przynależności narodowej, postanowiliśmy w naszej świetlicy uczcić Święto Niepodległości poprzez różnorodne formy zajęć.

Podczas zajęć plastycznych uczniowie wykonali flagi i godło Polski, które kolorowali kredkami. Nauczyliśmy się tworzyć ptaki origami z papieru w barwach narodowych. Dzieci wykonały także biało – czerwone kotyliony, którymi przyozdobiły gazetkę w naszej świetlicy. Robiły to z wielkim entuzjazmem i radością. Uczniowie odśpiewali hymn Polski. Wspólnie obejrzeliśmy film edukacyjny o 11 listopada oraz rozmawialiśmy o obchodach ulicy Świętego Marcina oraz o tradycyjnych rogalach świętomarcińskich. W czasie zajęć tematycznych dzieci poznawały historię Polski poprzez legendy o powstaniu naszego państwa.

W kolejnym tygodniu w naszej świetlicy tematem przewodnim były wynalazki. Uczniowie rozwiązywali zagadki związane z wynalazkami. Rozmawialiśmy o wynalazkach na podstawie zgromadzonych przedmiotów i zdjęć. Uczniowie zapoznali się  z ciekawymi historiami związanymi z wynalazkami. Następnie do pracy w grupach zabrali się młodzi konstruktorzy. Korzystając z własnej wyobraźni, narysowali prototypy urządzeń, które niebawem będą ułatwiać nam funkcjonowanie we współczesnym świecie.

16 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Rozmawialiśmy  o  szacunku, akceptacji, uznaniu bogactwa różnorodności kultur na świecie. Rozmawialiśmy o otwartości, wrażliwości, swobodnej komunikacji i tego czym jest wolność słowa jako warunek pokoju na świecie.

W tym tygodniu dzieci ćwicząc motorykę małą uczyły się robić łabędzie origami.

W ramach przypomnienia jak ważne są dla człowieka drzewa w mieście uczniowie wykonali pracę plastyczną pt. „Sadzimy drzewa w mieście”. W grupach otrzymali plany miasta, które trzeba było pokolorować oraz otrzymali drzewka, które musieli doczepić do patyczków a następnie posadzić je w ich mieście.

Ważną rolę w życiu każdego człowieka odgrywa sport. Uczniowie świetlicy w ramach rozwijania zamiłowania do aktywności fizycznej uczestniczyli w zajęciach na świeżym powietrzu, na boisku szkolnym, gdzie się odbyły wyścigi rzędów. Najwięcej pozytywnych emocji dzieci doświadczyły podczas samodzielnego wykonywania zadania, a także w czasie dopingowania koleżanek i kolegów z drużyny. Nawet najmniejsza dawka ruchu podczas zabawy wpływa korzystnie na cały nasz organizm, dlatego też w piątek 19.11 uczniowie uczestniczyli w zajęciach tanecznych Zumba Kids. Nauczyli się choreografii do piosenki „Jeruzalema”, zatańczyli wszystkim znany i lubiany „Gangnam style” oraz świetnie się bawili podczas zabaw tanecznych.

W ramach projektu pt. „W świecie nowych słów” uczniowie opracowali pojęcie „Wolność”, wykonali ptaki z papieru, które symbolizują nowe pojęcie. W związku z realizacją projektu pt. „Świetlicowa Agencja Kosmiczna” dowiedzieliśmy się czym jest silnik odrzutowy, jak działa oraz dlaczego jest niezbędny w rakiecie. Stworzyliśmy własne rakiety oraz obserwowaliśmy przykładowe pokazy lotów kosmicznych.

W ostatnim tygodniu listopada nadszedł czas rozmaitych przygotowań na przyjście Mikołaja. Dzieci systematycznie trenowały świąteczne piosenki oraz wierszyki. Z udziałem dzieci powstała choreografia oraz prezenty (karty świąteczne) dla długo oczekiwanego gościa.

Nauczyciele świetlicy zainicjowali konkurs dla uczniów naszej szkoły. Polegał on na wykonaniu własnoręcznie prezentów świątecznych, które zostaną przekazane dzieciom spędzającym święta na oddziale onkologii w poznańskim szpitalu.

Uczniowie, jeśli tylko pogoda pozwalała korzystali z aury na świeżym powietrzu. Graliśmy na boisku szkolnym często używając sprzętu typu: skakanki, gumy, kredy, piłki, hula-hop. Gdy było zimno i deszczowo kontynuowaliśmy wspólne czytanie na głos literatury dziecięcej.

W ostatnim tygodniu, 25 listopada był Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci przyniosły do szkoły swoje ulubione maskotki, a w świetlicy poznały historię tego święta. W tych dniach powstały kolorowe prace wykonane farbą, kredkami, plasteliną. Podczas zajęć plastycznych dzieci miały możliwość zaprojektowania kostiumu dla swoich pluszaków. W sali pojawiły się różnorodne misie wykonane różnymi sposobami. Dzieci obejrzały projekcje związane np. z życiem niedźwiedzi na wolności oraz dotyczące tych znanych i lubianych misiów z bajek animowanych i  filmów dla dzieci. Wiele radości przyniosły dzieciom prace techniczno-krawieckie, a mianowicie własnoręcznie wykonane misie z filcu. Dzieci trenowały ręce wykorzystując igły i nitki. Wykonane prace będą podarowane dzieciom spędzającym czas na oddziale onkologicznym w szpitalu.

Wyszukaj

tekst alternatywny

Zakątek SK Caritas

tekst alternatywny

e-Świetlica

tekst alternatywny

e-WF

tekst alternatywny

Szkoła uczestniczy w programie:

Skip to content