klasy I

Ostatni miesiąc roku upłynął nam przy akompaniamencie zadań związanych ze Świetlicowym Kalendarzem Adwentowym. W pierwszym tygodniu grudnia przygotowaliśmy pierniczkową ciastolinę, z której robiliśmy ozdoby świąteczne oraz w ramach akcji wspierania dzieci przebywających na oddziale onkologii stworzyliśmy ramki, z których umieścimy świąteczne obrazki. Tematem, który poruszyliśmy było Święto Górników, czyli Barbórka. Dowiedzieliśmy się więcej o pracy w tym zawodzie, poznaliśmy genezę węgla oraz sposób wydobywania go.  Stworzyliśmy prace plastyczne przy wykorzystaniu węgla plastycznego. Aby świetlica była gotowa na Mikołajki zadbaliśmy o odpowiednie ozdoby. W sali stanął kominek z zawieszonymi skarpetami oraz pięknie ubrana choinka.

Kolejny tydzień rozpoczęła wizyta Świętego Mikołaja, którego powitaliśmy wcześniej przygotowanymi kartkami oraz odśpiewaliśmy piosenkę „Siedem reniferów”. W ramach zadania adwentowego i projektu „Świetlicowa Agencja Kosmiczna” poznaliśmy pojęcie gwiazdy, jakie może osiągać rozmiary oraz czym tak naprawdę jest spadająca gwiazda. Dodatkowo odnieśliśmy się do Gwiazdy Betlejemskiej, która nie jest ani gwiazdą, ani meteorytem, a wyjątkowym zjawiskiem koniunkcji Jowisza i Saturna pojawiającym się co około 800 lat. Skończyliśmy nasze zajęcia eksperymentem z rozkładającymi się gwiazdami i stworzeniem tematycznego plakatu. Kolejne zadanie adwentowe dotyczyło stworzenia świątecznych emblematów przy użyciu stopionych żelazkiem koralików. W ramach projektu „W świecie ważnych słów” poznaliśmy pojęcie OBOWIĄZKÓW oraz stworzyliśmy kolejne upominki dla małych pacjentów. Tym razem zdecydowaliśmy się na przyborniki na długopisy wykonane z tektury. Zakończyliśmy tydzień pisaniem listu do Mikołaja oraz zabawami na śniegu. Zimowa pogoda pozwoliła na białe szaleństwo i dała nam ogromną radość.

Następny tydzień rozpoczęliśmy od tworzenia łańcucha z papieru, bez którego nie obejdzie się żadna sala. Dzięki czemu rozwijaliśmy sprawność manualną, a przy tym dzięki współpracy stworzyliśmy bardzo długą pracę. Zgodnie z kalendarzem adwentowym zrobiliśmy wgląd w obchody świąt w różnych rejonach świata. Przyjrzeliśmy się celebrowaniu Bożego Narodzenia w Azji, Afryce oraz w Ameryce Północnej. Stworzyliśmy też prostą pracę plastyczną opartą na kompozycji z pasków papieru. Poznaliśmy życie reniferów poprzez film edukacyjny przybliżający nam ich zwyczaje, występowanie i znaczenie w kulturze. Te zajęcia skończyliśmy stworzeniem opasek na głowę z porożem renifera i tematyczną zabawą ruchową. Tydzień zakończyliśmy stworzeniem aniołów z wykorzystaniem rolek po papierze i materiałów kreatywnych. Wykonane dekoracje posłużyły do ozdobienia sali i nadania jej wyjątkowego klimatu. W ramach projektu „Edukacja filmowa w świetlicy” przyjrzeliśmy się popularnym produkcjom świątecznym podczas seansu w auli szkolnej. Grudzień minął nam pod znakiem świąt Bożego Narodzenia, dobrych uczynków na rzecz potrzebujących oraz poznawania nowych aspektów kultury Polski i innych krajów. Dzięki włożonemu wysiłkowi nasza sala wygląda pięknie i wprowadza iście domowy klimat.