Laboratoria Przyszłości

to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ich wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.

Program realizowany jest na podstawie Uchwały nr 129 Rady Ministrów z dnia 29 września 2021 r. w sprawie wsparcia na realizację inwestycyjnych zadań jednostek samorządu terytorialnego polegających na rozwijaniu szkolnej infrastruktury – Laboratoria przyszłości.

Finansowe wsparcie otrzymane w ramach programu Laboratoria Przyszłości  przeznaczono na zakup sprzętu i pomocy dydaktycznych, służących rozwijaniu podstawowych umiejętności dzieci oraz młodzieży.

Nasza szkoła w ramach tego programu otrzymała wsparcie w postaci środków finansowych.

To z nich zakupione zostały:

• Drukarka 3d + filamenty
  • Długopisy 3D
  • Aparat fotograficzny CANON z funkcją kamery – dodatkowo wyposażony w :
    • Statyw
    • Zestaw oświetleniowy- lampa ze statywem oraz żarówką
    • Gimbal do aparatu
    • Mikrofon kierunkowy  SARAMONIC
    • Mikroport SARAMONIC – mikrofon bezprzewodowy do lustrzanek, kamer lub urządzeń mobilnych
  • Stacja LUTOWNICZA z grotem 2w1
  • Laptop
  • Okulary VR
  • Kostka VR- kostka do poruszania elementami 3D
  • Mikrokontroler ARDUINO – zestawy edukacyjne dla początkujących programistów łączące naukę poprzez zabawę
  • Interaktywna plansza przedmiotowa FIZYKA
  • Multimedialna  pracownia przedmiotowa FIZYKA
  • Modułowa pracownia przyrodnicza- MODUŁ ENERGIA
  • Doświadczenia STEAM- maszyny proste (uczeń poznaje zagadnienia z zakresu robotyki i technologii)
  • Zestaw kostek QR
  • Klocki POLYDRON- budujemy mosty
  • Kompetencje techniczno-praktyczne TECHNIKA
  • Maszyna do szycia + zestaw krawiecki
  • Stół warsztatowy + narzędzia warsztatowe
  • Polydron magnetyczny zestaw klasowy- bryły
  • Magnetyczne ułamki i procenty
  • Modułowa pracownia PRZYRODNICZA dla klasy- powietrze i woda
  • Walizka EKOBADACZA
  • Teleskop refrakcyjny
  • Zestaw do CHEMII w małej skali
  • Interaktywne plansze PRZYRODNICZE- CHEMIA
  • Multimedialne pracownie przedmiotowe- CHEMIA, BIOLOGIA
  • Zestaw konstrukcyjny z CHEMII w małej skali
  • Interaktywne plansze – BIOLOGIA
  • Multimedialne ilustracje- CHEMIA, BIOLOGIA
  • Mikroskopy uczniowskie
  • Mikroskop nauczycielski
  • Okulary ochronne
  • Kamera mikroskopowa
  • System dziesiętny dla klasy
  • Polydron- przygoda z inżynierią (zestaw konstrukcyjny wprowadza uczniów w świat techniki i inżynierii ściśle połączonych z matematyką i fizyką.  Krok po kroku schemat budowy pięciu różnorodnych modeli, które wykorzystują prawa dynamiki)
  • STEAM- proste maszyny (uczeń poznaje zagadnienia z zakresu robotyki i technologii)
  • Długopisy 3D
  • Robot ZĘBATEK- zdalnie sterowany
  • Magnetyczny Polydron- przestrzenne bryły
  • Polydron konstrukcja STREAM
  • Podłoga interaktywna

W naszych rękach pozostaje aktywne wykorzystanie owego sprzętu. Do dzieła!

W naszej szkole robiliśmy: