klasy I

Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy od poznania zasad funkcjonowania świetlicy oraz sposobów na bezpieczne spędzanie wolnego czasu. Dzięki zabawom integracyjnym poznaliśmy nowych kolegów i koleżanki. Dużą wagę przywiązywaliśmy także do utrwalania zasad higieny i zachowania w związku z pandemią.  Uczniowie klas pierwszych i drugich zapoznali się z przestrzenią w świetlicy. Pierwsze dni upłynęły nam na wspominaniu wakacji. Dzieci wykonały piękne prace plastyczne związane z wakacjami.

W kolejnym tygodniu przeprowadzane były zajęcia związane z bezpieczeństwem w drodze do szkoły. Dzieci z klas pierwszych przypomniały sobie zasady właściwego zachowania się jako pieszy i kierujący jednośladem. Wskazywały zagrożenia w ruchu drogowym. Uczniowie kształtowali postawy odpowiedzialności za zdrowie własne i innych. Ćwiczyliśmy bezpieczne przechodzenie przez ulicę, a także utrwalaliśmy numery alarmowe. W tym tygodniu też utrwalaliśmy zasady bezpiecznego spędzania czasu w świetlicy, na placu zabaw oraz boisku.

W następnym tygodniu przypominaliśmy sobie zasady kulturalnego zachowania – savoir-vivre. Obchodziliśmy także Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi, odmienności i zabawy , które obchodzimy 15 września. W tym dniu dzieci w naszej świetlicy od samego rana mogły także wykazać się swoją kreatywnością wykonując pracę plastyczną poprzez wypełnienie różnokolorowymi kropkami swoich dzieł. Przedstawiać miały one talenty i zainteresowania dzieci. Po wcześniejszym obejrzeniu filmu animowanego „The Dot – Kropka”, opowiadającego o małej bohaterce Vashti, która nie wierzyła we własne możliwości, doskonale odczytały przekaz płynący z opowieści. Chętnie brały udział w pogadance na temat talentów i wiary w siebie, poznawały inność jak np. „piegi”. Stworzyliśmy prace rysunkową przedstawiającą obiekty posiadające kropki w naszym najbliższym otoczeniu. Wspólnie świętowaliśmy ,,Polski Dzień Bluesa’” poznając historię oraz kulturę tego gatunku w muzyce.  Wdrożyliśmy się w tajniki sztuki origami tworząc różne dzieła. Nie zabrakło również ruchu na świeżym powietrzu. Korzystając ze słonecznej pogody uczniowie chętnie ćwiczyli na boisku szkolnym.

Pod koniec miesiąca przywitaliśmy Panią Jesień. Dzieci dostrzegały zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią. Uczniowie wykonali prace plastyczne „Bajkowa jesień”. Rozmawiając o darach jesieni stworzyliśmy piramidę zdrowego żywienia. 24 września świętowaliśmy Dzień Budowlańca, w którym uczniowie zapoznali się z maszynami i narzędziami budowlanymi, zaprezentowały na czym polega praca na budowie, zauważały potrzebę stroju ochronnego dla ludzi, którzy tam pracują. Następnie sami wcieli się w rolę pracowników budowy, dzieci zostały podzielone na drużyny i budowały z klocków lego podane w konkurencji zadanie do wykonania. Dzieci oceniane były za twórczość, pracę w grupie oraz za zachowanie. Każda z drużyn po zakończeniu konkursu otrzymała prezent za zajęcie odpowiednich miejsc. Z okazji ,,Światowego Dnia Morza” obejrzeliśmy projekcję filmową oraz stworzyliśmy plakat tematyczny nawiązujący do wypoczynku nad morzem oraz ochrony wód. Wsłuchiwaliśmy się w kojące dźwięki szumiącego morza.

W ostatnim tygodniu września dzieci wykonywały eksperymenty oraz poszukiwały śladów jesieni w ramach gry stacjonarnej. Wykonywały zwierzęta mieszkające w lesie z origami oraz świętowaliśmy „Dzień Chłopaka”. W ramach tego święta dzieci zebrały się na sali gimnastycznej, gdzie odbyły się zajęcia taneczne z Zumby Kids, zabawy taneczne a na koniec zorganizowana została dyskoteka. Chłopcy otrzymali dyplomy „Super chłopaka”, a wszyscy uczniowie otrzymali cukierki.